Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Maria Skłodowska-Curie i kwiaty

Maria Skłodowska-Curie (1867-1934) – odkrywczyni polonu i radu jako jedyna kobieta otrzymała  dwie Nagrody Nobla i była pierwszą kobietą profesorem Sorbony. Jako dziecko wakacje spędzała u rodziny na wsi. Tam pokochała drzewa i kwiaty. Fascynacja przyrodą towarzyszyła jej przez całe życie. Najchętniej odpoczywała poza miastem, w czasie pieszych wędrówek i rowerowych wycieczek.

O budowie Instytutu Radowego w Paryżu pisała: "Jednym z pierwszych moich starań było sadzenie drzew na ciasnym placu otaczającym laboratorium. Bardzo potrzebowałam tego, aby moje oczy  mogły wiosną i latem cieszyć się widokiem zieleni. Chodziło mi też o zrobienie przyjemności ludziom mającym pracować w nowym budynku."

Wystawa połączona z promocją książki „Maria Skłodowska-Curie i jej kontakty ze środowiskiem krakowskim”.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Ogród Botaniczny UMCS 20.07-30.08.2017 r.

Otwarcie wystawy „Maria Skłodowska-Curie i kwiaty”

Z okazji 150. rocznicy urodzin Marii Curie-Skłodowskiej nasz Uniwersytet przygotował wiele ciekawych wydarzeń, które już od początku roku są organizowane przez społeczność akademicką Uczelni. Wczoraj (20 lipca) w Ogrodzie Botanicznym UMCS odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Maria Skłodowska-Curie i kwiaty”, prezentującej niezwykłą pasję uczonej. Zebranych przywitała prof. Urszula Bobryk, Prorektor ds. Studenckich oraz dr Grażyna Szymczak, Dyrektor Ogrodu.

Więcej:

http://www.umcs.pl/pl/wydarzenia-150-rocznica-urodzin-marii-curie-sklodowskiej-umcs-lublin,11938,otwarcie-wystawy-maria-sklodowska-curie-i-kwiaty-,53332.chtm

 

Kurator wystawy:  Alicja Rafalska-Łasocha

Współpraca: M. Grzesiak-Nowak, M. Łasocha, M. E. Rosen, G. Szymczak

Zobacz galerię zdjęć